Tenis de masă: România mege la turneul final al Campionatului European, după ce a câștigat toate meciurile din grupa preliminară

de Mihai Diac

Echipa națională masculină de tenis de masă a României a învins formația Turciei cu scorul de 3-0, marți seara, în ultimul său meci din preliminariile Campionatului European din 2017, informează Agerpres.

România a câștigat toate cele patru partide din Grupa J preliminară, 3-2 și 3-1 cu Cehia, 3-0 și 3-0 cu Turcia. În clasamentul final, România a ocupat primul loc, cu 8 puncte, urmată de Cehia, 6 puncte, Turcia, 4 puncte.

Prima clasată se califică direct la turneul final din Luxemburg, care se va disputa între 13 și 17 septembrie, iar formația de pe locul al doilea va susține un baraj.