4 C
marți, 19 martie 2024
AcasăSportHandbal masculin: Dinamo, învinsă în derby-ul cu Steaua

Handbal masculin: Dinamo, învinsă în derby-ul cu Steaua

Campioana en titre a suferit prima înfrângere în acest sezon, după 7 victorii consecutive în campionat, una în Supercupa României, trei victorii şi un egal în Liga Campionilor. Krsto Milosevic a marcat golul victoriei Stelei în ultimele secunde ale partidei.

După un început echilibrat, Dinamo s-a desprins la 11-6 (minutul 17), dar Steaua a revenit şi a egalat, 12-12 (25), intrând la pauză cu un avantaj minim 15-14. După pauză, Steaua a avut trei goluri în plus, 20-17 (43), dar meciul a rămas echilibrat şi Dinamo a condus cu 25-24 (55), iar apoi a egalat la 26-26 (60), înaintea ca Milosevic să marcheze golul victoriei.

Pentru Steaua au înscris Krsto Milosevic 7 goluri, Nemanja Grbovic 6, Gabriel Florea 5, Javier Humet 5, Andrei Mihalcea, Valadao Gama Guilherme, Gabriel Burlacu şi Joao Pedro Francisco Da Silva, câte un gol.

Golurile dinamoviştilor au fost marcate de Amine Bannour 11, Ante Kuduz 5, Răzvan Gavriloaia 3, Mihai Asoltanei 2, Mohamed Mamdouh Hashem Shebib 2, Jakov Vrankovic 1, Kamel Alouini 1, Dan Savenco 1.

CS Dinamo ocupă primul loc, cu 21 puncte (8 jocuri), urmată de CS Minaur Baia Mare, 19 p (7 j), AHC Potaissa Turda, 16 p (7 j), CSA Steaua, 16 p (8 j), CSM Focşani 2007, 13 p (7 j), etc.