Liverpool și Napoli merg mai departe în Champions League

Liverpool, deţinătoarea trofeului, şi Napoli s-au calificat, marţi seara, în optimile de finală ale Ligii Campionilor la fotbal, după victorii obţinute în ultimele meciuri din Grupa E.

Rl online 0 comentarii

Liverpool a dispus cu 2-0 de RB Salzburg, în deplasare, după goluri marcate în două minute consecutive de Naby Keita (57) şi Mohamed Salah (58).

Napoli a surclasat-o pe Genk cu scorul de 4-0, într-un meci în care Ianis Hagi a jucat la belgieni din minutul 72. Arkadiusz Milik a reuşit un hat-trick (3, 26, 38 - penalty), celălalt gol fiind marcat de Dries Mertens (75 - penalty).

Maarten Vandevoordt (Genk) a a devenit cel mai tânăr portar care a apărat în Champions League, la vârsta de 17 ani şi 287 de zile. Precedentul record era deţinut de Mile Svilar (Benfica), el debutând într-un meci cu Manchester United, în 2017, la vârsta de 18 ani şi 52 de zile.

RB Salzburg s-a clasat pe locul al treilea şi va evolua în Europa League.