România a învins Muntenegru cu 1-0 şi a terminat pe locul 2 în grupa din Liga Naţiunilor

Naţionala de fotbal a României a învins echipa Muntenegrului cu scorul de 1-0 (1-0), marţi seara, pe Gradski Stadion din Podgorica, şi s-a clasat pe locul al doilea în Grupa a 4-a din Seria C a Ligii Naţiunilor.

Rl online 0 comentarii

România a terminat pe locul 2 în Grupa 4, dar a ratat celălalt obiectiv important al meciului cu Muntenegru. În cazul unei victorii cu două goluri marcate, tricolorii ar fi făcut parte din urna a treia la tragerea la sorți a preliminariilor Euro 2020.

George Țucudean a marcat golul victoriei în minutul 44, iar Ciprian Tătărușanu a apărat un penalty în minutul 72.

Dacă Scoția a bătut Israel (3-2), cealaltă condiție imperios necesară, România s-a impus doar cu 1-0 și va avea astfel o misiune mult mai grea de a ajunge la competiția europeană din 2020, scrie digisport.ro.