Simona Halep, extrem de nervoasă la US Open, a fost eliminată din primul tur

Simona Halep (1 WTA, 26 de ani) a părăsit turneul de Mare Șlem de la US Open încă din primul tur.

Mihai Diac 0 comentarii

Deși este lider mondial WTA, Simona Halep s-a dovedit neputincioasă în fața jocului extrem de agresiv al estonei Kaia Kanepi, care s-a impus cu 6-2, 6-4, după doar o oră și 17 minute de joc.

Halep a părut debusolată de stilul adversarei sale. A câștigat primul game, iar de acolo a început dezastrul. Kanepi a câștigat într-o manieră autoritară următoarele 5 game-uri, distanțându-se rapid la 5-1. Estona și-a adjudecat în cele din urmă primul set cu 6-2, după doar 28 de minute.

Coșmarul Simonei Halep a continuat și în setul secund. Kanepi a reușit rapid două break-uri și s-a distanțat la 3-0, într-un scenariu la care nu se gândeau nici cei mai pesimiști fani ai liderului mondial.

În acest al doilea set, după ce îl pierduse pe primul, Simona Halep a avut și un moment de maximă nervozitate. Astfel, în minutul 37 al meciului, Simona Halep a dat violent cu racheta de pământ.

Singurele momente în care Halep a contat în meci au durat doar aproximativ 10 minute. Halep a reușit două break-uri și a egalat la 4 în setul doi, ducându-ne cu gândul că l-ar putea câștiga și că ar putea urma o revenire în setul al treilea.

Nu a fost să fie însă, Kanepi a gestionat excelent game-ul de la 4-4, a făcut break și a închis meciul fără emoții, în doar două seturi.