Trei medalii de aur la Campionatul Mondial de Haltere pentru românca Loredana Toma

Sportiva Loredana Toma a cucerit trei medalii de aur, în limitele categoriei 63 kg, la Campionatele Mondiale de haltere de la Anaheim, California.

Andrei Mărgăritescu 0 comentarii

Toma s-a impus la stilul smuls, cu 109 kg, devansându-le pe Maude Charron (Canada), 102 kg, și pe Lina Marcela Rivas Ordonez, 101 kg. La aruncat, Toma a fost prima, cu 128 kg, pe locul al doi s-a clasat thailandeza Rattanawan Wamalun, 127 kg, Lina Marcela Rivas Ordonez, 124 kg. La total, Toma s-a impus cu 237 kg, argintul a revenit sportivei columbiene Lina Marcela Rivas Ordonez, cu 225 kg, iar pe trei s-a clasat o altă reprezentantă a Columbiei, Mercedes Isabel Perez Tigrero, 225 kg.

Ultima medalie obținută de România la Campionatele Mondiale data din 2011, când Roxana Cocoș a câștigat bronzul la stilul aruncat. De asemenea, ultimul titlu mondial (la total) a fost adus României de Valeriu Calancea la ediția din 2003.