Union Berlin, victorie la limită în derby-ul cu Herta

Nou promovata Union Berlin s-a impus cu scorul de 1-0 în faţa rivalei Hertha Berlin, sâmbătă seara, în primul derby al capitalei Germaniei, după reunificarea acestei ţări şi cu o săptămână înaintea aniversării a trei decenii de la căderea Zidului Berlinului.

Rl online 0 comentarii

Atacantul Sebastian Polter a marcat din penalty, în minutul 87, unicul gol al acestei partide, care a contat pentru etapa a 10-a din Bundesliga.

Atmosfera din tribune a fost una incendiară, suporterii celor două formaţii aprinzând petarde, unele dintre ele fiind aruncate pe gazon. Arbitrul a întrerupt jocul pentru aproximativ şase minute, în repriza secundă, după ce terenul a fost invadat de fum.

Meciul s-a disputat pe stadionul lui Union, din estul capitalei germane, cu o capacitate de 22.000 de locuri, returul fiind programat în luna martie, pe imensul Stadion Olimpic al lui Hertha, din vestul Berlinului, care poate primi până la 75.000 de spectatori.