6.4 C
duminică, 17 martie 2024
AcasăSportWTA Tașkent: Monica Niculescu, calificată în optimi

WTA Tașkent: Monica Niculescu, calificată în optimi

Niculescu (31 ani, 106 WTA) s-a impus după o oră şi 21 de minute în faţa unei adversare de 25 de ani, care ocupă doar locul 552 în clasamentul mondial.

Monica a făcut un prim set aproape perfect, câştigat cu 6-1 în 22 de minute, însă actul secund a fost mai echilibrat, românca nereuşind să păstreze aceleaşi procentaje din setul inaugural. Niculescu a condus cu 5-3, dar a fost egalată, 5-5, reuşind să câştige apoi încă două ghemuri şi meciul.

Niculescu şi-a asigurat un cec de 3.420 de dolari şi 30 de puncte WTA, urmând să joace în optimi contra belgiencei Alison van Uytvanck, a treia favorită.

Monica Niculescu şi Alison van Uytvanck (25 ani, 61 WTA) sunt la egalitate în meciurile directe, 1-1, după ce belgianca s-a impus în 2014 la Wimbledon, în primul tur, cu 7-5, 6-3, iar Niculescu a câştigat tot în 2014, în calificări la Beijing, cu 6-3, 6-2.